Jak vybrat pračku a sušičku prádla?
11.11.2022 | Redakce

Jak vybrat pračku a sušičku prádla?

Kapacita bubnu a také to, jak často budete prát, závisí na velikosti vaší domácnosti , počtu dětí a jejich věku. Při výběru pračky se zaměřte na více parametrů.

Bude to pračka volně stojící nebo vestavná? Máte-li dostatek místa a hodně prádla, zvolte samostatnou pračku a samostatnou sušičku. Kapacita sušeného prádla přizpůsobte pračce. Pokud máte doma málo místa, zvolte vestavnou pračku s funkcí sušičky . Cyklus praní a sušení bude ale delší.

Máte balkon, terasu nebo přístřešek? Potřebujete šetřit energií a vodou? Pak vám stačí automatická pračka s horním plněním bez sušičky nebo klasická vířivá pračka . Často cestujete, jste sami a máte málo prádla? Ideální je pro vás minipračka .

Vybírejte podle parametrů uvedených na energetickém štítku:

 • energetické třídy spotřebiče
 • spotřeba vody na mycí cyklus
 • třída účinnosti odstřeďování
 • revoluce
 • hluk
 • kapacita bubnu
 • technologie a funkce

Vybírejte nejen podle ceny, ale také podle požadavků na spotřebu energií a vody.Předem plněné pračky

Předem plněné pračky

Nejpoužívanější jsou volně stojící pračky s předním plněním . Nainstalujte je kdekoli na rovnou podlahu. Můžete je kdykoli přesunout.

Základním parametrem pro výběr je kapacita pracího bubnu a hmotnost prádla. Obvykle je to 6 kg až 10,5 kg suchého prádla. Postupným vývojem přibývá mnoho vylepšení. Zkontrolujte dostupné funkce a mycí programy.

Automatické vážení prádla je účinné pro optimální nastavení pohybu bubnu a množství vody. Funkce AutoDose nastaví optimální množství pracího prostředku pro každý mycí cyklus. Funkce STEAM s využitím páry při praní je účinná v boji proti alergiím. Zničí až 99,9 % alergenů. Pomáhá také redukovat pomačkání prádla až o 30 %.

 • vrchní plocha pračky je zároveň odkládací policí, možnost umístit sušičku na pračku, možnost sledovat průběh pracího cyklu, široká škála provedení
 • vstupní dvířka vyžadují dostatek prostoru k otevření, při nutnosti otevření dvířek je vždy nutné vypustit vodu

Pračky s předním plněním

Úzké pračky Slim

Úzké pračky Slim

Nemáte místo na běžnou pračku? Potřebujete ušetřit na hloubce? Slim pračky mají většinou hloubku pouhých 40 cm .

Nebo máte málo prádla a nevyužíváte kapacitu velkého bubnu efektivně?

Optimální kapacita prádla pro pračku Slim je přibližně 4-6 kg . Samozřejmostí jsou i úzké pračky vybaveny funkcí Antioverflow s ochranou proti úniku vody a ochranou proti pěnění.

Dostupné jsou i varianty s funkcí sušičky.

 • úspora místa nižší cena
 • menší objem prádla na cyklus

Sáčky na praní

Bublinové pračky

Bublinové pračky

Bublinkové pračky vstřikují vzduch do roztoku pracího prášku a vody. Aktivní pěna funkce EcoBubble zajišťuje dokonalé mytí. Prášek se lépe spojí s vodou a vzduchem. Myjte efektivněji při nízkých teplotách. Prací roztok se dostane do struktury prádla mnohem rychleji.

S tryskou s přímou sprchou se celková délka mytí zkrátí. S funkcí DrumClean budete mít vždy čisté těsnění pračky, buben i nádobku na prášek.

 • efektivní praní při nízkých teplotách šetří vodu a elektřinu kratší prací cyklus šetrné praní

Parní pračky

Parní pračky

Parní pračky perou prádlo nejen ve vodě, ale i v páře. Funkce Hygiena Pára uvolňuje páru ze spodní části bubnu. Vysoká teplota zničí až 99,9 % bakterií. Pára změkčuje textilní vlákna. Prací prostředek proniká mnohem hlouběji do tkaniny. Odstraňte i ty nejodolnější skvrny.

Zapomněli jste si obléknout kus oblečení? Přidejte jej dodatečně do pračky přes dvířka Add Wash i po spuštění pracího cyklu.

Všechny chytré funkce vám nejen ušetří energii a vodu o 20 % , ale také ušetří váš čas.

 • efektivnější spotřeba mycí vody úspora energie antibakteriální účinek praní rychlé praní tiché praní
 • vyšší cena

Pračky se sušičkou

Pračky se sušičkou

Nemáte dostatek místa pro volně stojící pračku a volně stojící sušičku prádla? To je jedno. Ideální jsou pro vás kombinované pračky se sušičkou .

Pokud ani to nestačí, vyřeší to vestavěná pračka se sušičkou v kuchyňské skříňce.

U kombinovaných praček počítejte se dvěma cykly sušení. Kombinované pračky mají nižší kapacitu sušení v porovnání s celkovým objemem vypraného prádla na jeden prací cyklus.

Pro maximální úsporu energie a času zvolte inteligentní pračku se sušičkou .

 • výhoda úspory místa 2v1
 • vyšší cena po vyprání jedné várky, jsou nutné 2 sušicí cykly

Pračky se sušičkouProstředky do sušičky

Sušičky prádla

Sušičky prádla

Potřebujete snížit vlhkost v domácnosti? Na sušení mokrého prádla nemáte doma místo. Zbavte se starostí. Volně stojící sušičky jsou pro vás řešením. Vyberte si vhodnou kapacitu náplně pro vaši pračku. Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem jsou energeticky účinné.

Využijte možnost pořídit si sadu volně stojící pračky a sušičky . Umístěte je vedle sebe nebo nad sebe. Užijte si stylové designové sady s bohatou sadou funkcí a vlastností.

 • systém proti zmačkání, nastavení úrovně sušení, režimy sušení, osvěžení prádla ionizovaným vzduchem

Sušičky prádlaProstředky do sušičkyPračky sety

Inteligentní chytré pračky

Inteligentní chytré pračky

Integrace Smart technologií a řešení Smart Home neobešla ani proces praní. I vy můžete svou chytrou pračku spravovat a ovládat na dálku pomocí chytrého telefonu.

Inteligentní   technika Al Control   neustále se učí a pamatuje si vaše mycí návyky. Systém i-DOS vyhodnotí obsah pračky a navrhne vhodný prací cyklus.

Propojte svůj mobil bezkontaktně s chytrou pračkou. Technologie Smart Touch a konektivita NFC umožňují pomocí aplikace zobrazit informace o praní nebo naplánovat praní. Problémy vám pomůže vyřešit i chytrá pračka a hlasový asistent .

 • možnost dálkového ovládání chytrým telefonem poskytuje statistiku spotřeby navrhne nejvhodnější mycí režim automatické dávkování pracích prostředků samočištění
 • vyšší cena

Vestavěné pračky

Vestavěné pračky

Chybí vám v domácnosti technická místnost? Máte malou koupelnu? Pak oceníte vestavné pračky pro integraci do kuchyňské linky. Dveře je chrání před zvědavými pohledy.

Vybírejte vestavné pračky se sušičkou. Získáte bohatou sadu funkcí a vlastností jako u volně stojících zařízení.

 • šetří místo
 • vyšší cena

Pračky vestavné

Pračky s horním plněním

Pračky s horním plněním

Podložky s horním plněním jsou úzké a šetří místo v malých místnostech. Ve stísněných prostorách počítejte s otevíráním dveří směrem nahoru. Jejich rozměry nejsou vhodné pro umístění do kuchyní.

Přerušte proces mytí. Vložte prádlo, aniž byste vypustili vodu .

Nevýhodou je chybějící nabídka vrchem plněných praček v kombinaci se sušičkou.

 • vhodné do úzkých prostor, pohodlné plnění a vyjímání prádla
 • horní část pračky nemůže sloužit jako police pro uložení menšího množství prádla, méně funkcí oproti špičkovým technologiím praček s předním plněním

Pračky s vrchním plněním

Whirlpool pračky

Whirlpool pračky

Klasické vířivé pračky jsou ideální na chaty a chalupy. Všude tam, kde není přístup k přívodu tlakové vody. V bubnu, ve kterém se prádlo pere, prádlo „víří“ . Prádlo se otáčí pohybem lodního šroubu na boku vany. V kombinaci s odstředivkou snadno vyperete menší objem prádla.

 • žádné požadavky na přívod vody, zabírá minimum místa, úspora energie, jednoduchá obsluha
 • méně šetrné mytí, časově náročnější mytí

Mini pračky

Mini pračky

Dochází vám pravidelně prádlo ? Jsi sám nebo student? Stěhujete se často?

Potřebujete vyprat prádlo na zahradě nebo v kempu?

Hodí se pro vás snadno přenosná kompaktní minipračka s minimálními nároky na prostor. Kapacita praní 2 až 3 kg prádla. Nastavitelný časovač . K dispozici je funkce odstřeďování .

 • malý výkon, minimum funkcí, minimum úložného prostoru, vhodné na cestování
 • malý objem prádla

Příslušenství pro pračky

Příslušenství pro pračky

Žádné mytí se neobejde bez vysoce kvalitních mycích prostředků . Pro vás nebo vaši pračku je vhodnější prací prášek, prací gel, prací kapsle nebo tekuté prášky.

Přidejte do praní vonné aviváže pro příjemnou vůni a hebkost. Prodlužte barevnou stálost prádla.

Na odolné skvrny naneste odstraňovače skvrn.

Špinavé prádlo umístěte do košů na prádlo.

Prádlo skladujte ve skříňkách nad pračkou mimo dosah dětí.

 • organizují skladování a usnadňují mytí

Prací prostředkyPračkySušáky na prádloKoše na prádloČističe pračkyZahradní sušáky na prádloPraní prádlaSkříňky na pračky

Přečtěte si také

Zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu na studených vozovkách

Zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu na studených vozovkách

O nutnosti použití zimních pneumatik v náročných klimatických podmínkách zimy již asi není pochyb. Obecným doporučením je přezout na zimní pneumatiky, pokud okolní teplota klesne pod 7°C.

Domácí pekárny pro přípravu čerstvého chleba a pečiva

Domácí pekárny pro přípravu čerstvého chleba a pečiva

Rádi snídáte čerstvý, křupavý krajíc chleba nebo teplé voňavé pečivo? Pak si rozhodně pořiďte malou domácí pekárnu.

Kuchyňské roboty – spolehliví společníci při vaření a pečení

Kuchyňské roboty – spolehliví společníci při vaření a pečení

Objevte spolehlivého společníka pro každodenní i příležitostné vaření a pečení. Staňte se kreativním kuchařem. Připravte pokrmy z celého světa.

Tlakové hrnce pro zdravá jídla, šetřící energii a čas

Tlakové hrnce pro zdravá jídla, šetřící energii a čas

Zvládněte přípravu svých oblíbených jídel za zlomek času. Zdravé vaření v páře pod vyšším tlakem výrazně zkracuje dobu přípravy a tím šetří energii.

Ekonomické televizory pro každého po celý rok

Ekonomické televizory pro každého po celý rok

Moderní televizní přijímače jsou inteligentní, ekonomická SMART zařízení do každé domácnosti. Bohaté funkce, ultraplochý nadčasový design, vynikající obraz a zvuk je předurčily pro každodenní použití.

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity

Připravte si doma lahodné probiotické jogurty s kvalitním čerstvým nebo sušeným ovocem. Získejte dostatečnou imunitu díky dobrým bakteriím, které jsou nezbytné pro správné fungování střevní mikroflóry.

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů

Pára změkčuje a narovnává vlákna v textilu, čímž narovnává pomačkané oblečení a záhyby. Zároveň účinně dezinfikuje textilie.

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Káva je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších povzbuzujících nápojů. Je to lahodný důvod pro setkání s přáteli, pro příjemnou relaxaci a odpočinek.

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas

Spolu se sušením je uzení nejstarší formou konzervace potravin. Populární řeznictví a zpracování masa je výbornou příležitostí pro setkání celé rodiny a přátel.

Čištění oken – efektivní a moderní

Čištění oken – efektivní a moderní

Čištění oken, zrcadel, sprchových koutů nebo různých hladkých lesklých povrchů v domácnosti je často noční můrou. Dělejte to ale efektivně a moderně.

Relax při zimních sportech

Relax při zimních sportech

Slovensko je krásná hornatá země s mnoha dobře vybavenými zimními středisky. Nabízejí skvělé prostředí pro relaxaci a sport s výbornými sněhovými podmínkami.

Jak vybrat správnou varnou desku?

Jak vybrat správnou varnou desku?

Vybavte svůj moderní domov sklokeramickou varnou deskou nebo bezpečnou indukční varnou deskou. Vyzkoušejte inovativní, zábavné, snadné vaření a spoustu chytrých funkcí.