Jak ušetřit peníze změnou stravovacích návyků?
19.10.2022 | Redakce

Jak ušetřit peníze změnou stravovacích návyků?

Složení stravy. Pestrost stravy, stravovací návyky. To vše je odmala ovlivněno především rodinou a prostředím, ve kterém vyrůstáme. Všichni máme své oblíbené a zavedené postupy. Zkuste se inspirovat a udělejte první kroky k jejich změně. Pokud se vám každý den podaří něco ušetřit, celkový výsledek překvapí i vás. Začněte okamžitě s jednoduchými opatřeními, která nevyžadují další náklady. Snižte spotřebu potravin. Jezte střídmě a zdravě.Plánování nákupů

Plánování nákupů

Snižte plýtvání potravinami. Kupujte drahé masné výrobky v malém množství a ihned konzumujte. Prodlužte životnost potravin správným skladováním v konzervách, zmrazováním, sušením, zavařováním nebo vakuovým balením.

 • Naplánujte si vaření . Vařte několik dní dopředu . Šetříte tak elektřinu, plyn, vodu a hlavně svůj vlastní čas. Ušetřený čas využijte na své další aktivity.
 • Při nákupu použijte seznam potřebných potravin a přísad. Zaznamenejte si vše potřebné pro další vaření. Sledujte svůj papír nebo elektronický poznámkový blok. Pak na nic nezapomenete .
 • Stav zásob opakovaně kontrolujte při každém vaření. Zkontrolujte záruční dobu všech potravin. Přednostně používejte potraviny s datem spotřeby. Nedělejte zbytečně velké předzásobení. Nakupujte ve velkém pouze věci, které pravidelně konzumujete (cukr, mouku, těstoviny, olej, vejce, brambory, luštěniny a další trvanlivé potraviny, které jsou základem pravidelné stravy na každý den)
 • Odstraňte rodinné procházky v nákupních centrech pomocí lákavých reklam a nabídek. Udělejte si raději rodinný výlet do přírody. Nákup bez dětí vás vyjde levněji.
 • Sledujte akce v okolních obchodech. Vybírejte potraviny se zvýhodněnou cenou
 • K nákupům používejte věrnostní karty nebo programy odměn.
 • Jděte nakupovat naplno a s vlastními taškami.

Kuchařské knihyPlánovače

Vaření, skladování

Vaření, skladování

Upřednostněte domácí kuchyni před nákupem polotovarů, rozvozem nebo pravidelnými návštěvami restaurace. Inspirujte se kuchařkami. Používejte jednoduché a osvědčené domácí recepty.

 • Omezte přípravu jídel z nezdravých potravin. Vyhýbejte se potravinám s dlouhou trvanlivostí, polotovarům, nebo slazeným nápojům. Mražená jídla a hotové omáčky, lupínky nebo balenou vodu používejte pouze v případě potřeby jako zásobu železa. Kromě obsahu nezdravých potravinářských přídatných látek a konzervantů jsou také dražší.
 • Doplňte čas strávený s rodinou o zážitek z vymýšlení domácích pomazánek. Zvykněte si používat levnější a čerstvé sezónní potraviny. Experimentujte s chutěmi a představivostí.
 • Naučte se využívat zbytky, rýži, knedlík, pečivo nebo ovoce a zeleninu. Zjistit jak. Hledejte různé domácí návody a recepty.
 • Husté a vydatné polévky vás zahřejí a zasytí. Připravte kompletní rodinný oběd. Učte své děti, jak se stravovat tradičně již od útlého věku.
 • Nejezte často venku. Kompletní rodinný oběd v restauraci může výrazně narušit váš omezený rodinný rozpočet. Na cesty si vezměte vlastní svačiny a předem připravené jídlo. Zabalte si oběd do potravinových krabiček a termosek. Jezte neomezeně teplé jídlo kdekoli a kdykoli je to možné.

TermoskyChladicí boxyBoxy na jídlo

Péče a údržba

Péče a údržba

Udržujte své kuchyňské náčiní čisté . Zbavte se veškeré mastnoty, usazenin a připálenin. Vyčistěte také myčku , zejména čerpadlo a filtr. Budete mít krásně čisté nádobí a ušetříte za vodu i elektřinu. Používejte kvalitní osvědčené tablety do myčky nádobí .

 • Vyčistěte skleněná dvířka trouby. Neotevírejte dvířka a ušetříte až 30 % uniklého tepla.
 • Konvici odvápněte , voda se rychleji uvaří a ušetříte za elektřinu.
 • Snižte dávkování čisticích prostředků. Vyměňte jednorázové ručníky za kvalitní textilní.

Čistící prostředkyMyčky nádobíMycí prostředky

Domácí pěstování

Domácí pěstování

Vyzkoušejte domácí pěstování v bytech, na terasách nebo balkonech. Často jsou nevyužité a prázdné. Cherry rajčata, okurky, jahody vám kromě příjemné zeleně přinesou i radost. Skvělá domácí vůně a chuť je neodolatelná. Dochuťte svá jídla vlastními čerstvými bylinkami . Mějte vždy po ruce malou zahrádku s voňavými rostlinami.

 • Pořiďte si chytré květináče . Použitá pokročilá technologie umožňuje pěstovat bylinky jednoduše a bez údržby. Vestavěná nádržka na vodu vydrží 2 týdny. Osvětlení na tyči vyzařuje optimální světlo pro rostliny. Stačí vložit původní náplň s rostlinou a substrátem a máte bohatou úrodu.
 • Zpracovat a uskladnit sezónní přebytky ovoce a zeleniny ze zahrádky. Ušetřete místo v mrazáku. Preferujte osvědčené zpracování sušením a zavařováním . Výrazně snížíte nároky na další energii při jejich skladování. Nakládejte, vyrobte si vlastní ovocné šťávy, pyré, kaše, marmelády a další pochutiny.

VakuovačkySušičky na potraviny

Přečtěte si také

Zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu na studených vozovkách

Zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu na studených vozovkách

O nutnosti použití zimních pneumatik v náročných klimatických podmínkách zimy již asi není pochyb. Obecným doporučením je přezout na zimní pneumatiky, pokud okolní teplota klesne pod 7°C.

Domácí pekárny pro přípravu čerstvého chleba a pečiva

Domácí pekárny pro přípravu čerstvého chleba a pečiva

Rádi snídáte čerstvý, křupavý krajíc chleba nebo teplé voňavé pečivo? Pak si rozhodně pořiďte malou domácí pekárnu.

Kuchyňské roboty – spolehliví společníci při vaření a pečení

Kuchyňské roboty – spolehliví společníci při vaření a pečení

Objevte spolehlivého společníka pro každodenní i příležitostné vaření a pečení. Staňte se kreativním kuchařem. Připravte pokrmy z celého světa.

Tlakové hrnce pro zdravá jídla, šetřící energii a čas

Tlakové hrnce pro zdravá jídla, šetřící energii a čas

Zvládněte přípravu svých oblíbených jídel za zlomek času. Zdravé vaření v páře pod vyšším tlakem výrazně zkracuje dobu přípravy a tím šetří energii.

Ekonomické televizory pro každého po celý rok

Ekonomické televizory pro každého po celý rok

Moderní televizní přijímače jsou inteligentní, ekonomická SMART zařízení do každé domácnosti. Bohaté funkce, ultraplochý nadčasový design, vynikající obraz a zvuk je předurčily pro každodenní použití.

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity

Připravte si doma lahodné probiotické jogurty s kvalitním čerstvým nebo sušeným ovocem. Získejte dostatečnou imunitu díky dobrým bakteriím, které jsou nezbytné pro správné fungování střevní mikroflóry.

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů

Pára změkčuje a narovnává vlákna v textilu, čímž narovnává pomačkané oblečení a záhyby. Zároveň účinně dezinfikuje textilie.

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Káva je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších povzbuzujících nápojů. Je to lahodný důvod pro setkání s přáteli, pro příjemnou relaxaci a odpočinek.

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas

Spolu se sušením je uzení nejstarší formou konzervace potravin. Populární řeznictví a zpracování masa je výbornou příležitostí pro setkání celé rodiny a přátel.

Čištění oken – efektivní a moderní

Čištění oken – efektivní a moderní

Čištění oken, zrcadel, sprchových koutů nebo různých hladkých lesklých povrchů v domácnosti je často noční můrou. Dělejte to ale efektivně a moderně.

Relax při zimních sportech

Relax při zimních sportech

Slovensko je krásná hornatá země s mnoha dobře vybavenými zimními středisky. Nabízejí skvělé prostředí pro relaxaci a sport s výbornými sněhovými podmínkami.

Jak vybrat správnou varnou desku?

Jak vybrat správnou varnou desku?

Vybavte svůj moderní domov sklokeramickou varnou deskou nebo bezpečnou indukční varnou deskou. Vyzkoušejte inovativní, zábavné, snadné vaření a spoustu chytrých funkcí.