Jak ušetřit peníze změnou stravovacích návyků?Jak ušetřit peníze změnou stravovacích návyků?
19.10.2022 | Redakce

Jak ušetřit peníze změnou stravovacích návyků?

Složení stravy. Pestrost stravy, stravovací návyky. To vše je odmala ovlivněno především rodinou a prostředím, ve kterém vyrůstáme. Všichni máme své oblíbené a zavedené postupy. Zkuste se inspirovat a udělejte první kroky k jejich změně. Pokud se vám každý den podaří něco ušetřit, celkový výsledek překvapí i vás. Začněte okamžitě s jednoduchými opatřeními, která nevyžadují další náklady. Snižte spotřebu potravin. Jezte střídmě a zdravě.Plánování nákupů

Plánování nákupů

Snižte plýtvání potravinami. Kupujte drahé masné výrobky v malém množství a ihned konzumujte. Prodlužte životnost potravin správným skladováním v konzervách, zmrazováním, sušením, zavařováním nebo vakuovým balením.

 • Naplánujte si vaření . Vařte několik dní dopředu . Šetříte tak elektřinu, plyn, vodu a hlavně svůj vlastní čas. Ušetřený čas využijte na své další aktivity.
 • Při nákupu použijte seznam potřebných potravin a přísad. Zaznamenejte si vše potřebné pro další vaření. Sledujte svůj papír nebo elektronický poznámkový blok. Pak na nic nezapomenete .
 • Stav zásob opakovaně kontrolujte při každém vaření. Zkontrolujte záruční dobu všech potravin. Přednostně používejte potraviny s datem spotřeby. Nedělejte zbytečně velké předzásobení. Nakupujte ve velkém pouze věci, které pravidelně konzumujete (cukr, mouku, těstoviny, olej, vejce, brambory, luštěniny a další trvanlivé potraviny, které jsou základem pravidelné stravy na každý den)
 • Odstraňte rodinné procházky v nákupních centrech pomocí lákavých reklam a nabídek. Udělejte si raději rodinný výlet do přírody. Nákup bez dětí vás vyjde levněji.
 • Sledujte akce v okolních obchodech. Vybírejte potraviny se zvýhodněnou cenou
 • K nákupům používejte věrnostní karty nebo programy odměn.
 • Jděte nakupovat naplno a s vlastními taškami.

Kuchařské knihyPlánovače

Vaření, skladování

Vaření, skladování

Upřednostněte domácí kuchyni před nákupem polotovarů, rozvozem nebo pravidelnými návštěvami restaurace. Inspirujte se kuchařkami. Používejte jednoduché a osvědčené domácí recepty.

 • Omezte přípravu jídel z nezdravých potravin. Vyhýbejte se potravinám s dlouhou trvanlivostí, polotovarům, nebo slazeným nápojům. Mražená jídla a hotové omáčky, lupínky nebo balenou vodu používejte pouze v případě potřeby jako zásobu železa. Kromě obsahu nezdravých potravinářských přídatných látek a konzervantů jsou také dražší.
 • Doplňte čas strávený s rodinou o zážitek z vymýšlení domácích pomazánek. Zvykněte si používat levnější a čerstvé sezónní potraviny. Experimentujte s chutěmi a představivostí.
 • Naučte se využívat zbytky, rýži, knedlík, pečivo nebo ovoce a zeleninu. Zjistit jak. Hledejte různé domácí návody a recepty.
 • Husté a vydatné polévky vás zahřejí a zasytí. Připravte kompletní rodinný oběd. Učte své děti, jak se stravovat tradičně již od útlého věku.
 • Nejezte často venku. Kompletní rodinný oběd v restauraci může výrazně narušit váš omezený rodinný rozpočet. Na cesty si vezměte vlastní svačiny a předem připravené jídlo. Zabalte si oběd do potravinových krabiček a termosek. Jezte neomezeně teplé jídlo kdekoli a kdykoli je to možné.

TermoskyChladicí boxyBoxy na jídlo

Péče a údržba

Péče a údržba

Udržujte své kuchyňské náčiní čisté . Zbavte se veškeré mastnoty, usazenin a připálenin. Vyčistěte také myčku , zejména čerpadlo a filtr. Budete mít krásně čisté nádobí a ušetříte za vodu i elektřinu. Používejte kvalitní osvědčené tablety do myčky nádobí .

 • Vyčistěte skleněná dvířka trouby. Neotevírejte dvířka a ušetříte až 30 % uniklého tepla.
 • Konvici odvápněte , voda se rychleji uvaří a ušetříte za elektřinu.
 • Snižte dávkování čisticích prostředků. Vyměňte jednorázové ručníky za kvalitní textilní.

Čistící prostředkyMyčky nádobíMycí prostředky

Domácí pěstování

Domácí pěstování

Vyzkoušejte domácí pěstování v bytech, na terasách nebo balkonech. Často jsou nevyužité a prázdné. Cherry rajčata, okurky, jahody vám kromě příjemné zeleně přinesou i radost. Skvělá domácí vůně a chuť je neodolatelná. Dochuťte svá jídla vlastními čerstvými bylinkami . Mějte vždy po ruce malou zahrádku s voňavými rostlinami.

 • Pořiďte si chytré květináče . Použitá pokročilá technologie umožňuje pěstovat bylinky jednoduše a bez údržby. Vestavěná nádržka na vodu vydrží 2 týdny. Osvětlení na tyči vyzařuje optimální světlo pro rostliny. Stačí vložit původní náplň s rostlinou a substrátem a máte bohatou úrodu.
 • Zpracovat a uskladnit sezónní přebytky ovoce a zeleniny ze zahrádky. Ušetřete místo v mrazáku. Preferujte osvědčené zpracování sušením a zavařováním . Výrazně snížíte nároky na další energii při jejich skladování. Nakládejte, vyrobte si vlastní ovocné šťávy, pyré, kaše, marmelády a další pochutiny.

VakuovačkySušičky na potraviny

Přečtěte si také

Ekonomické televizory pro každého po celý rok.

Ekonomické televizory pro každého po celý rok.

Moderní televizní přijímače jsou inteligentní, ekonomická SMART zařízení do každé domácnosti. Bohaté funkce, ultraplochý nadčasový design, vynikající obraz a zvuk je předurčily pro každodenní použití.

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity.

Jogurtovače – pomocníci na podporu přirozené imunity.

Připravte si doma lahodné probiotické jogurty s kvalitním čerstvým nebo sušeným ovocem. Získejte dostatečnou imunitu díky dobrým bakteriím, které jsou nezbytné pro správné fungování střevní mikroflóry.

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů.

Napařovače oděvů pro snadné ošetření a dezinfekci oděvů.

Pára změkčuje a narovnává vlákna v textilu, čímž narovnává pomačkané oblečení a záhyby. Zároveň účinně dezinfikuje textilie.

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Jak vybrat tu nejlepší kávu?

Káva je jedním z nejstarších a nejoblíbenějších povzbuzujících nápojů. Je to lahodný důvod pro setkání s přáteli, pro příjemnou relaxaci a odpočinek.

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas.

Domácí udírny pro přirozenou konzervaci a plnou chuť uzených mas.

Spolu se sušením je uzení nejstarší formou konzervace potravin. Populární řeznictví a zpracování masa je výbornou příležitostí pro setkání celé rodiny a přátel.

Čištění oken – efektivní a moderní.

Čištění oken – efektivní a moderní.

Čištění oken, zrcadel, sprchových koutů nebo různých hladkých lesklých povrchů v domácnosti je často noční můrou. Dělejte to ale efektivně a moderně.

Relax při zimních sportech.

Relax při zimních sportech.

Slovensko je krásná hornatá země s mnoha dobře vybavenými zimními středisky. Nabízejí skvělé prostředí pro relaxaci a sport s výbornými sněhovými podmínkami.

Jak vybrat správnou varnou desku?

Jak vybrat správnou varnou desku?

Vybavte svůj moderní domov sklokeramickou varnou deskou nebo bezpečnou indukční varnou deskou. Vyzkoušejte inovativní, zábavné, snadné vaření a spoustu chytrých funkcí.

Jak ošetřit auto před zimou?

Jak ošetřit auto před zimou?

A nezapomeňte! Ještě náročnější část roku se blíží! Chladné zimní podmínky prověří údržbu a vzhled vašeho společníka na cestách.

Sporáky a trouby na pečení pro dokonalý kulinářský zážitek.

Sporáky a trouby na pečení pro dokonalý kulinářský zážitek.

Sporáky a trouby jsou nezbytnými pomocníky v kuchyni pro přípravu chutných, barevných a dokonale propečených pokrmů.

Moderní digestoře do stylové kuchyně.

Moderní digestoře do stylové kuchyně.

Instantní konvice pro milovníky čaje a kávy.

Instantní konvice pro milovníky čaje a kávy.

Jste milovníky klasické hrnkové kávy? Rádi si vychutnáváte chuť a vůni čajů z celého světa? Moderní domácnost se neobejde bez varné konvice.